Philips 5000 Seires Steam Iron – 2400W, 160g Steam Boost, SteamGlide Plus – DST5010/16 Buy Online at Best Price in UAE – Amazon.ae
494,00 د.إ
About this item 2400 W power 40 g/min continuous steam 160 g steam boost SteamGlide Plus
› See more product details
Share this:
From the manufacturer
Product Features
2400 W to heat up quickly
Delivers a fast warm-up and powerful performance.
Drip-stop keeps garments spotless while ironing
Steam output up to 40 g/min for strong, steady performance
Strong and consistent steam output to remove creases faster.
Built-in calc-clean slider, long-lasting steam performance
Comfortable, textured handle for easy grip
Checked cord for maximum durability and safety
All our steam iron cords are rigorously checked for maximum safety and durability.
Vertical steaming for hanging fabrics
Scratch resistant soleplate provides good gliding
Up to 160 g steam boost blasts stubborn creases
Penetrates deeper into fabrics to easily remove stubborn creases.
Discover more from Retking
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
| Brand Name | Philips |
|---|---|
| Model Name | Philips 5000 Seires Steam Iron |
| Model Number | DST5010/16 |
| Model Year | 2021 |
| Manufacturer | Philips |
| Manufacture Year | 2021 |
| Best Sellers Rank | #10 in Kitchen (See Top 100 in Kitchen) #1 in Steam Irons |
| ASIN | B09R9MXJ9K |
| Item Type Name | Steam Iron |
| Included Components | Iron |
| Item height | 0.1 centimeters |
| Warranty Description | 2 |
| Special Features | Anti-Drip |
| Wattage | 2800 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 5010 Hz |
| Item Dimensions L x W | 12.7L x 31.2W centimeters |
| Item Weight | 1.6 Kilograms |
| Color | Grey |
| Style | Classic |
| Recommended Uses For Product | Ironing |
| Base Material | Ceramic |
| Feature | SteamGlide Plus |
10 reviews for Philips 5000 Seires Steam Iron – 2400W, 160g Steam Boost, SteamGlide Plus – DST5010/16 Buy Online at Best Price in UAE – Amazon.ae